İŞ FİKRİ PROJE YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DSC 7531

 

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NiTSO) ile bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulları’nın öncülüğünde bu yıl dördüncü kez düzenlenen “Kır Kabuğunu Bir Fikir de Sen Bul 4” adlı iş fikri proje yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

DSC 7380

28 Şubat 2018 Çarşamba günü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 1923 Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan, Niğde Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Peşin, daire müdürleri, NiTSO Meclis Üyeleri, kadın ve genç girişimciler kurul üyeleri, NiTSO üyeleri ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri katıldılar.

DSC 7400

Programın açılış konuşmasını yapan NiTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu;  “Konuşmama önce terör hareketinin son bulması ve tüm insanlığın muhtaç olduğu barış, sağduyu ve huzur ortamının özellikle bölgemizde sağlanması için  zeytin dalı harekatıyla kalıcı barışı tesis etmek üzere sınır ötesinde görev yapan şanlı ordumuza başarılar dileyerek başlamak istiyorum. ”  dedi

Katırcıoğlu; Bu yıl dördüncüsünü düzenleyerek geleneksel hale gelmesine öncülük ettiğimiz Kır Kabuğunu Bir Fikirde Sen Bul isimli iş fikri yarışmamıza yoğun katılımı görmekten dolayı çok mutluyuz. Oda olarak yürüttüğümüz projeler arasında en önemli olanlardan bir tanesi de şüphesiz bu yarışmadır. Dedi

Katırcıoğlu; Bu yarışma vasıtasıyla fikirler ve hayaller fikir olarak kalmayıp ürüne dönmektedir.  Ürüne dönen bu fikirler gelecekteki potansiyel istihdam sahalarını oluşturmakta yeni girişimcilerin doğmasına vesile olmaktadır.

Bir fikir ile başlayan bu süreç toplumun her kesimi için fayda sağlamaktadır. Fikir en zor ve en basit denilebilecek her şeyin ilk aşamasıdır. En zor diyorum çünkü diğer üretim kaynakları gibi kıttır. İstense de üretilmeyebilir. En kolay diyorum çünkü gücünü aldığı bir enerjisi ve maliyeti yoktur. Dedi.

Katırcıoğlu;Niğde Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz  "Kır Kabuğunu Bir Fikir de Sen Bul" iş fikri proje yarışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sadece 18 yaş üzeri yetişkinlerin katılımı ile Niğde ilinde girişimcilik potansiyelini ve değerlerini ortaya çıkaracak en ekonomik, en işlevsel ve en yenilikçi iş fikirlerinin desteklenmesi amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı lise ve dengi düzeyde öğrenim gören öğrencilerin katılımı ile öğrencilerde Girişimcilik kültür bilincinin oluşturulması, benimsenmesi, geliştirilmesi ve ortaya çıkarılıp teşvik edilmesi amaçlanmıştır.                       

Bizler Kır Kabuğunu Bir fikirde Sen Bul yarışması ile gençlerimize ve öğrencilerimize, Kariyer planlamalarını yaptıkları bu dönemde Niğde Ticaret ve Sanayi Odası olarak farklı bir bakış açısı sunmak istedik. Düzenlemiş olduğumuz bu iş fikri yarışması mikro düzeyde de olsa fikir aşamasında birçok projenin ortaya çıkmasına vesile olmaktadır. Dedi

Katırcıoğlu; Konuşmasını iş fikri proje yarışmasının gerçekleşmesine katkıda bulunan, Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarına, Niğde Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne, Niğde Ticaret Borsasına, Proje paydaşları olan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, jüri üyelerine, İş Fikri Proje yarışmasına  projeleri ile renk katan tüm yarışmacı adaylarına ve projede emeği olan herkese teşekkür ederek tamamladı.

DSC 7406

NiTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu’nun konuşmasından ardından; Motivasyon İkizleri adı altında markalaşan Mustafa ve Kemal ALTINTAŞ ikilisi kendilerine özgü geliştirdikleri sahne performansları ile Dünyadaki başarılı insanların ve kendilerine ait başarı hikayelerini, dünyada markalaşmanın önemi, nasıl olduğu ve kişisel gelişim kavramlarını stand up tadında katılımcılara bir sunum gerçekleştirdiler.

DSC 7524

Motivasyon İkizleri Mustafa ve Kemal ALTINTAŞ ikilisinin sunumunun ardından başlayan ödül töreninde, öncelikle yarışmanın ikinci kategorisini kapsayan Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı lise ve dengi okullarda öğrenim gören öğrenciler ödüllendirildi.
“Kalbim Arabamın Kontrolünde Daha Güvenli " adlı projesi ile Adive Reyhan CANLIER birincilik ödülü olan Tüm  Cumhuriyet Altını  almaya hak kazanırken, ikincilik ödülü olan yarım altını “Zararlı Atıklardan Temiz Hidrojen Enerjisine” adlı projesi ile Furkan LİMAN kazandı. “ Renk Değiştiren Kıyafet " adlı projesi ile Hüseyin ARSLAN da üçüncülük ödülü olan çeyrek altının sahibi oldu.
Programın devamında yarışmanın birinci kategorisini kapsayan 18 yaş ve üzeri gerçek kişiler arasından başarılı olan projeler açıklandı. “Soba ve Doğalgaz Zehirlenmelerini Ortadan Kaldırabilen (ANTİCAN )” adlı projesi ile Engin ERALP birincilik ödülü olan 8.000 TL’yi almaya hak kazanırken, ikincilik ödülü olan 5.000 TL’yi de “OTOKTON Pie 3 Boyutlu Yazıcı Modeli ve Prototipi” adlı projesi ile Süleyman GEZİCİ kazandı. “Yüksek Verimli Yenilenebilir Enerji Üretimi Sağlayan Solar Silindir" adlı projesi ile Selman KAPLAN’ da üçüncülük ödülü olan 3.000 TL’nin sahibi oldu.

DSC 7505

DSC 7495