4.NİĞDE TARIM FUARI AÇILDI

21753243 1212956362137829 4115648825256290555 o
 
4. Niğde Tarım Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Ömer Halisdemir meydanında düzenlenen fuarın açılışına Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Milletvekilleri Erdoğan Özegen ve Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Niğde Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Uyanık, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve davetliler katıldı.
 
 21728539 1212956605471138 325780401027206217 n
Fuarda konuşma yapan NiTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu; "Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Niğde Tarım Fuarı'nın hayırlı olmasını diliyorum. Tarım Fuarına olan ilginin her geçen yıl arttığını görüyoruz. Niğde Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu ilginin artmasından oldukça memnunuz. Niğdemizin sorunları ile ilgili olarak sayın milletvekillerimiz ve ilgili kurumlarla düzenlenen toplantılarda sanayi, ticaret ve tarım sektöründe yaşananlar ve çiftçilerimizin sorunları da masaya yatırıldı. Sayın milletvekillerimiz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın değerli yetkilileri de aramızdayken bu sorunlardan sadece bir tanesinden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere ilimizin önde gelen tarım ürünleri elma, patates ve lahanadır. Bu ürünlerin fiyat bazında üreticimizin istediği rakamlara satılması için birtakım önlemlerin alınması gerekir. İlimizde yıllık resmi olarak 800 bin ton patates üretimi yapılmaktadır. Bunun dışında kayda girmeyen yaklaşık 300 bin ton patates üretimi bulunmaktadır. Üretim fazlalığından dolayı patatesin ihracata teşvik edilmesi gerekmektedir. Ürünün ihracata gitmesi için gerekli olan ihracat destek oranının ton başına 50 dolar civarında uygulanması hem üreticimizi hem de esnafımızı rahatlatacaktır. 
Aynı zamanda bölgemizde sebze ve meyve ürünlerine devlet destekleme miktarı dekar başına 50 TL'dir. Bu rakamında bazı ürünler için makul düzeyde arttırılması gerekmektedir. Şehrimizin önemli bir paydaşı olarak bizler tarımın önündeki tüm engellerin kaldırılmasını ve sorunların çözülmesini istiyor, bu yolda atılacak adımları destekliyoruz. Tabii ki hükümetimiz tarımın gelişmesi için bugüne kadar teşvikler vermiştir, vermeye de devam etmektedir. Ancak zamanında ve hızlı verilen teşvikler ürünlerimizi pazarda canlı tutacaktır. Niğde nüfusunun yaklaşık yarısının faaliyet konusunun tarım olması ve il gelirinin yarısının tarıma dayalı faaliyetlerden gerçekleşmesi sebebiyle bu fuar oldukça önemlidir. Önceki yıllar gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik şehrimizin tarımsal ürünlerini kamuoyuna tanıtma konusunda oldukça başarılı oldu.  
Niğde’nin tarım anlamında sadece kendisine değil aynı zamanda tüm Türkiye’ye önemli katkılar sağladığını biliyoruz. Bu bağlamda bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz tarım fuarının sağlayacağı katkıların sadece bölge için değil aynı zamanda ülkemiz için de çok faydalı olacağı düşüncesindeyim. Tarımsal gelişmelerin en iyi şekilde takip edildiği, teknolojik ilerlemelerin üreticiler arasında paylaşıldığı, alım satım ve bilgi alışverişi konularında yüksek sinerjik etkinin oluştuğu bu fuar geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tarımın geleceği konusundaki umutlarımızı arttırmaktadır. Ayrıca tarım ve hayvancılığın daha iyi seviyelere gelmesini, yaygınlaştırılması ve tarımla uğraşan çiftçilerimizin, hayvancılık sektöründeki gelişmeleri, makine ve teçhizatları yakından takip etmeleri, bölgemize ve ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır. 
Sayın belediye başkanım, Niğde fuar ve kongre merkezinin şehrimize kazandırılması için çalışmalarınız olduğunu biliyorum. İnşallah bundan sonraki fuarlarımız bu tesislerde yapılır.
Fuarımızın herkese hayırlı olmasını temenni ederken, bizlere verdiği katkılardan dolayı Sayın Valimize, tarım fuarının düzenlenmesinde büyük katkıları olan Sayın belediye başkanımıza, milletvekillerimize, fuarımızı destekleyen tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür ediyorum" dedi.
Fuar içerisinde kurulan firmalar ürünlerini tanıtarak katılımcı çiftçilere bilgiler verdiler. 40 İlden 250 firma katıldığı fuar Pazar gününe kadar açık kalacak.
ahiler nosb kosgeb logotobb gumruk ekonomi  isbirligi dmologo
rekabet kurumu resmiGazete tse ihracatcilar mersis istatistik  kgf kobikat